od zera do webmastera

Stare strony WWW - archiwum

Nadpisałem sobie stronę WWW na serwerze i zniszczyłem ważne dane
- co robić?

Gdzie szukać starych stron internetowych, backupów, archiwów

Właśnie zdążyła mi się taka sytuacja, zrobiłem zmiany na stronie, ale za szybko wycinałem wcześniejsze informacje i bach poszło, nie ma. Oczywiście po szkodzie człowiek mądry, trzeba sobie było zarchiwizować, pracować na kopii, sprawdzić. To tu przyrzekam będę zawsze robił kopie. (no chyba, że będę się śpieszył, zapomnę, powiem - potem)

Archiwum starych stron internetowych

Starsze strony internetowe też można odnaleźć korzystając z Waybackmachine wpisz nazwę swojej domeny i zobaczysz wiele starych wersji twojej strony. Ta strona webmaster.tworze.com/ ma wiele swoich swoich kopii. Najstarsze z 2009 roku. QWIm, ze były wcześniej kopie z 2007 r., ale zniknęły. Zatem to moze jest 10 lat historii.
Zaleta: Masz dostęp do wielu różnych kopii i jest czasem dużym zaskoczeniem, zobaczyć wersje o których już nie pamiętasz. Interesujące jest też zobaczyć, co kiedyś było na cudzych stronach, czasem przy innych właścicielach domeny. Widać też oglądając strony z różnych lat, jak zmieniał sie design stron, jakie kiedyś obowiązywały mody w projektowaniu stron.
Wada: nie ma się możliwości odnalezienia kopii z określonego czasu. Tu tym razem były to już kopie zbyt przestarzałe, by z nich skorzystać. Pozostała tylko podróż sentymentalna.

Powaga instytucji - The Library of Congress Web Archives

W tym archiwum Biblioteki Kongresu raczej strony webmaster.tworze.com/ nie znajdę, gdyż tam są tylko wyselekcjonowane strony. jednak jak jesteśmy przy archiwizowaniu stron WWW to wspominam i o tym miejscu.