od zera do webmastera

Stare strony WWW - archiwum

Nadpisałem sobie stronę WWW na serwerze i zniszczyłem ważne dane
- co robić?

Gdzie szukać starych stron internetowych, backupów, archiwów

Właśnie zdążyła mi się taka sytuacja, zrobiłem zmiany na stronie, ale za szybko wycinałem wcześniejsze informacje i bach poszło, nie ma. Oczywiście po szkodzie człowiek mądry, trzeba sobie było zarchiwizować, pracować na kopii, sprawdzić. To tu przyrzekam będę zawsze robił kopie. (no chyba, że będę się śpieszył, zapomnę, powiem - potem)

Krok pierwszy Google wiedzą wszystko

W tym wypadku zrobiłem taki ruch wszedłem na google.pl i w polu tekstowym wpisałem info:webmaster.tworze.com/ następnie wybrałem - pokaż kopię strony. I ukazała mi sie strona sprzed około 2 tygodni.
Zaleta:Jest to prosty dostęp, wszystkie strony sa zawarte (no chyba, że ogólnie masz problem z indeksacją0)
Wada: tego rozwiązania jest, ze Google pokazują tylko jedną kopię strony, tą która ostatnio została zindeksowana. Jeśli między zmiana strony a przypomnieniem, ze coś chcesz przywrócić z archiwalnej strony minie zbyt długi czas, to szansa przepadła. Ile to jest czasu to zależy jak często strona jest indeksowana przez roboty Google i od... szczęścia (zawsze może się zdarzyć, że strona została zindeksowana w ostatniej sekundzie, choć nie jest ideksowana częściej jak 1 raz w miesiącu). Mi to w mym wypadku pomogło.

Następny krok - archiwum starych stron internetowych

Starsze strony internetowe też można odnaleźć korzystając z Waybackmachine wpisz nazwę swojej domeny i zobaczysz wiele starych wersji twojej strony. Ta strona webmaster.tworze.com/ ma swoich 9 kopii, wszystkie wykonane w 2007, ale nie ma późniejszych.
Zaleta: Masz dostęp do wielu różnych kopii i jest czasem dużym zaskoczeniem, zobaczyć wersje o których już nie pamiętasz. Interesujące jest też zobaczyć, co kiedyś było na cudzych stronach, czasem przy innych właścicielach domeny. Widać też oglądając strony z różnych lat, jak zmieniał sie design stron, jakie kiedyś obowiązywały mody w projektowaniu stron.
Wada: nie ma się możliwości odnalezienia kopii z określonego czasu. Tu tym razem były to już kopie zbyt przestarzałe, by z nich skorzystać. Pozostała tylko podróż sentymentalna.

Powaga instytucji - The Library of Congress Web Archives

W tym archiwum Biblioteki Kongresu raczej strony webmaster.tworze.com/ nie znajdę, gdyż tam są tylko wyselekcjonowane strony. jednak jak jesteśmy przy archiwizowaniu stron WWW to wspominam i o tym miejscu.